AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mapa Česká mincovna

Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov


Náhled Averzní strany - Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov Náhled Reverzní strany - Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov
VYPRODÁNO
dlohodobě nedostupné


NA ŽÁDANKU O ŽÁDANKÁCH
SPECIFIKACE
Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov
Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Ražba: Česká mincovna

průměr: 37 mm
hmotnost: 31,1 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká s popisem
limit provedení b.k.: 1000 ks
emise: únor 2012

Kolekce Hold historickým mincovnám - replika tolarového období I. Ag KRÁLOVSKÁ MINCOVNA JÁCHYMOV

Investiční zlato Investiční zlato


jak získat vzácné, vyprodané mince


VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
ČNB prodává pamětní mince jen ve specializovaných prodejnách numismatiky.

KATEGORIE

České medaile ze zlata, stříbra, platiny Medaile s historickými motivy
Česká mincovna (Jablonec nad Nisou) Emisní plán ČM 2012

VÝHODY

Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK

SPECIFIKACE

Stříbrná pamětní medaile
Sádrový model: ak. soch. Jan Lukáš
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká mincovna a.s.
Emitentem není Česká národní banka!
Nejedná se o oficiální, státní emisi České republiky...

průměr: 37 mm
hmotnost: 31,10 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana: hladká s opisem
limit: 1000 ks 
provedení: standard
emise: 24.únor 2012
Kód položky: CRM1003

ČASTO VÁS ZAJÍMÁ
Česká mincovna není státní podnik? Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince? Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna? Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny? Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.


Další medaile:
- I. KRÁLOVSKÁ MINCOVNA JÁCHYMOV
- II. VLAŠSKÝ DVŮR KUTNÁ HORA
- III. PRAŽSKÁ MINCOVNA
- IV. OPAVSKÁ VÉVODSKÁ MINCOVNA
- V. OLOMOUCKÁ STAVOVSKÁ MINCOVNA
- VI. BISKUPSKÁ MINCOVNA KROMĚŘÍŽ

Investiční zlato

Jáchymovské tolary, vzniklé v době provozování zdejší mincovny v režii rodu Šliků z Pasounu (1520–1528), patří mezi nejvýznamnější české ražby 16. století. Právním základem k jejich vzniku se stalo usnesení českého zemského sněmu z 9. ledna 1520, kterým byla povolena monetarizace krušnohorského stříbra. Intenzivní těžba tohoto kovu byla v okolí dnešního Jáchymova zahájena již roku 1516. Podle zemských zákonů náležel podíl na těžbě českému králi, tím však byl nezletilý Ludvík Jagellonský (nar. 1506).

Pro králova hlavního poručníka Maxmiliána I. byly důležitější zájmy jihoněmeckých bankovních domů, jichž byl sám velkým dlužníkem. Značná část nově vytěženého (a nezdaněného) českého stříbra byla proto v rozporu se zemskými zákony vyvážena za hranice do mezinárodní obchodní sítě s drahými kovy, čemuž se česká zemská vláda snažila v letech 1517–1518 marně zamezit. Zásadní změnu přinesla až císařova smrt roku 1517, kdy na evropské politické scéně došlo k přerozdělování sfér mocenského vlivu. Exportéři jáchymovského stříbra, pokud se chtěli vyhnout právním problémům, museli začít vyjednávat o nových vývozních podmínkách a akceptovat základní pravidlo, podle kterého se z Čech nesměl vyvážet hutní drahý kov, ale mince ano. Při monetarizaci bylo totiž možné vytěžené stříbro zdanit. Z praktických důvodů však čeští stavové netrvali na tom, aby bylo jáchymovské stříbro dodáváno do vládní mincovny v Kutné Hoře, ale souhlasili se zřízením nové ražebny v Jáchymově. Z třetiny stříbra měly být vyráběny dosavadní vládní mince (pražské groše), ze dvou třetin velké stříbrné ražby nového typu o vysoké ryzosti, metrologicky shodné s tzv. zlatníkovými groši sousedního Saska. Důvodem byla skutečnost, že od roku 1520 směřovala většina vyváženého stříbra do Saska, a to jako forma splátek zahraničních investic do jáchymovského důlního podnikání a výplata podnikatelského zisku. Sjednocení hmotnosti a ryzosti nových českých mincí (kterým se podle místa původu začalo říkat "Joachimstalery", zkráceně "tolary") se saskými normami bylo výhodné proto, že dodávky z Čech na hlavní trh s drahými kovy v saském Lipsku bylo možné ihned integrovat do širší obchodní sítě, směřující jak na severovýchod (přes baltskou obchodní síť do Ruska), tak na severozápad (především Nizozemí a Skandinávie).

Vzhledem k jednoznačně exportnímu charakteru jáchymovského důlního podnikání byla většina tehdy vytěženého stříbra zpracována do podoby ražených tolarů, neboť to byla fakticky jediná možnost, jak stříbro z Čech legálně vyvézt. Tímto způsobem bylo za hranice v letech 1520– 1528 vyvezeno několik milionů šlikovských tolarů. Většina z nich však byla následně použita jako vstupní surovina (stříbro) pro výrobu běžných mincí jiných panovníků. Dnes jsou proto šlikovské tolary velmi vzácné.

Replika představuje z hlediska vývojového nejmladší a po výtvarné stránce nejzdařilejší typ jáchymovského tolaru. V této podobě byl ražen v letech 1526-1528 se jménem dvou českých králů (Ludvíka Jagellonského a Ferdinanda I. Habsburského).

Prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.

Nezapomeňte si prohlédnout ceník zlata! Kinebar je uncový (1 Oz) zlatý slitek s hologramem. Investiční mince Maple Leaf je nejmenší dostupná investiční mince. Našim klientům garantujeme původ zboží. Dovážíme vždy nové slitky a mince.
Vídeňský filharmonik je nejoblíbenější evropskou mincí. Razí se z ryzího zlata. Slavný Krugerrand je nadále cenově nejvýhodnější formou nákupu zlatých mincí. Kilo zlata je výmluvným symbolem bohatství. První zlatá cihlička je dárek, na který se nezapomíná.
VYUŽIJTE NAŠI BEZPLATNOU LINKU

800 222 800
Pokud jsme na stránkách zlate-mince.cz nezodpověděli všechny vaše otázky, zavolejte nám! Zeptejte se na vše, co byste rádi věděli. Na bezplatné telefonní lince 800 222 800 vám rádi vysvětlíme vše co vás zajímá. Bezplatná linka je v provozu každý pracovní den od 8:00 do 16:00 hod. Naši operátoři jsou připraveni odpovědět na všechny vaše dotazy.
Poradíme vám s výběrem vhodných mincí a slitků. Doporučíme vám vhodný reprezentativní dar pro vaše blízké, nebo obchodní partnery. Informujeme vás o aktuální ceně investičního zlata. Dozvíte se podrobnosti o vaší objednávce. Rádi odpovíme na vaše dotazy. Naši specialisté mají 21 let zkušeností s prodejem investičního zlata. Obraťte se na nás s důvěrou. Těšíme se na vaše zavolání.
POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.

Averz (lícní strana):
Lícní straně dominuje český dvouocasý lev, coby zemský znak. V mezikruží je umístěn zkrácený nápis LVDOWIC PRIM DEI GRA REX BOEMIE (Lvdowicus primus dei gratia rex boeme), který znamená: Ludvík První, z Boží milosti král český. Text je rozdělen značkou mincmistra Wolfa Sturze.

Reverz (rubová stana):
Na rubové straně je vyobrazena kompozice tvořená rodovým erbem Šliků z Passounu a postavou svatého Jáchyma. Ve spodní části se nachází letopočet 1526 rozdělený štítem erbu. U hlavy světce jsou vyražena písmena S – I, znamenající Sanctus Iochimus. Opis v mezikruží je tvořen zkratkami AR DO SLIC STE E FRA CO DE BA (Arma dominorvm Slicorvm Stefani et fratrum comitvm de Basaia), tedy Erb pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Pasounu).

 
DPH 21% v ceně

Prodej zboží s místem dodání mimo Českou republiku podléhá dle § 110 zvláštnímu režimu jednoho správního místa a daň z přidané hodnoty podléhá legislativě příslušného státu.

KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM1003 nákupem získáte +3,00 ZM


HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
5

Hodnotilo 7 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!


SDÍLEJTE S PŘÁTELI
ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

zlato stříbro
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU

Česká mincovna v Jablonci bude mít nového majitele.

Na smlouvách o prodeji více než devadesáti procent akcií společnosti Jablonex Group, se stále pracuje.

Jablonec n.N. -

Česká mincovna přitom není státním podnikem jak se mnoho občanů stále domnívá, ale stejně jako jiné subjekty, které razí medaile je v soukromém vlastnictví. Patří do skupiny Jablonex Group.

Jablonex Group vznikl před čtyřmi lety fúzí několika větších firem na Jablonecku. Proto budou majitelé prodávat společnost jako celek, ne po jednotlivých provozech či divizích.

O prodeji akcií největšího českého vývozce skla a bižuterie Jablonex Group, s 1800 zaměstnanci a ročním dvoumiliardovým obratem, rozhodlo vedení loni v srpnu. Součástí prodeje skupiny tedy je i prodej České Mincovny, kde se razí všechny české mince a významná část produkce českých medailí z drahých kovů.

Nový majitel akcií měl být původně znám v polovině, poté na konci ledna. Jednání o prodeji však nadále probíhají. V této souvislosti se očekávají možné potíže skupiny slovenských investorů, která o nákup Jablonexu projevila zájem se získáním úvěrů pod vlivem současné hospodářské krize. Většina bank dnes s poskytnutím úvěrů váhá a vyhlídky sklářského průmyslu na získání bankovní podpory obecně jsou velmi nízké.

Prodej skupiny včetně České Mincovny organizuje společnost Pricewaterhouse Coopers.



ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (29) Známky mlýnů

Mletí obilí doprovází lidstvo po několik tisíciletí.

Od drcení obilí na plochém kameni malým ručním kamenným drtidlem v neolitu vývoj dospěl k současným moderním plně mechanizovaným a automatizovaným mlýnům.

Ačkoliv má mlynárenství v Čechách dlouhou a starou tradici1, nejsou u nás zatím doloženy historické mlýnské známky, jaké jsou známé kupříkladu z Německa2 či Slezska3. Kovové známky, které se u nás v některých mlýnech užívaly, nemají zpravidla spojitost se samotnou mlýnskou výrobou. Dokládají však jiné podnikatelské aktivity a zemědělskou výrobu některých mlýnů. Jedním z hledisek při členění mlýnů jsou zdroje hnací energie. Nejstarším byl mlýn tažný, jehož pohonem byla síla zvířat, později se využívala energie větru a vody, od minulého století přišly na řadu pára a spalovací či elektrické motory. V českých zemích převládaly vodní mlýny, které se zejména v XIX. století rozšířily do značného množství. Ottův slovník naučný4 uvádí koncem roku 1890 v Čechách 6882 mlýnů, 2503 na Moravě a 650 ve Slezsku. K tomu ještě 573 mlýnů provozovaných „po továrensku“, celkem tedy 10 608 mlýnů. Mlýny byly tehdy na každém vodním toku, počínaje lučními potůčky. Řada jich zanikla, když se na přelomu století začala vozit laciná mouka z Uher umletá v parních velkomlýnech. Na snižování počtu malých vodních mlýnů, často odkázaných na rozmary počasí, měla dopad i domácí konkurence. S mlýny s válcovými stolicemi (americký mlýn, válcový mlýn, automatický mlýn, strojní mlýn, umělý či umělecký mlýn, jak se nazývaly) se nemohly měřit. Přesto je ještě v období první Československé republiky uváděn5 poměrně velký počet mlýnů, v sezóně 1923/1924 bylo v činnosti 10 221, v letech 1933/1934 pak 9220 mlýnů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2016.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...