AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mapa Česká mincovna

Medaile Karlův most


Náhled Averzní strany - Medaile Karlův most Náhled Reverzní strany - Medaile Karlův most
VYPRODÁNO
dlohodobě nedostupné


NA ŽÁDANKU O ŽÁDANKÁCH
SPECIFIKACE
Stříbrná pamětní medaile
Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Rytec: Libuše Franckeová
Ražba: Česká mincovna

průměr: 50 mm
hmotnost: 42 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká
limit. 500 ks provedení proof

Karlův most

Karlův most. Karlův most.


jak získat vzácné, vyprodané mince



Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?

VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
ČNB prodává pamětní mince jen ve specializovaných prodejnách numismatiky.

KATEGORIE

České medaile ze zlata, stříbra, platiny Medaile s historickými motivy
Dárky z drahých kovů Suvenýr z Prahy

VÝHODY

Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK

SPECIFIKACE

Stříbrná pamětní medaile
Sádrový model: ak. soch. Jiří Dostál
Rytecké úpravy: Libuše Franckeová
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká mincovna a.s.
Emitentem není Česká národní banka!
Nejedná se o oficiální, státní emisi České republiky...

průměr: 50 mm
hmotnost: 42 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká
limit. 500 ks provedení proof

ČASTO VÁS ZAJÍMÁ
Česká mincovna není státní podnik? Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince? Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna? Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny? Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.


Doporučujeme:
Pamětní medaile 1 Oz
- 650 let od položení základního kamene Karlova mostu - Platina
- 650 let od položení základního kamene Karlova mostu - Zlato
Pamětní mince 200 Kč
- 650 let od položení základního kamene Karlova mostu
Pamětní medaile pr. 50 mm
- 645 let od položení základního kamene Karlova mostu - Stříbro

Prodej zlata v Praze můžete realizovat ve specializované prodejně v budově Obecního domu (U Prašné brány č. 2). Vyberte si investiční zlaté slitky značek Argor-Heraeus, Pamp nebo Münze Österreich. Vyberte si investiční zlaté mince světových značek. Představíme vám je. Investiční zlato - Zlín. Specializovaný prodejce investičního zlata
První zlatá cihlička je dárek, na který se nezapomíná. Kilo zlata je výmluvným symbolem bohatství. Investiční slitky hmotnosti jedné troyské unce (1 Oz) tvoří základ investičního portfolia. Nejprodávanější zlatou cihlou se letos opět stává investiční slitek o hmotnosti 100 gramů.
VYUŽIJTE NAŠI BEZPLATNOU LINKU

800 222 800
Pokud jsme na stránkách zlate-mince.cz nezodpověděli všechny vaše otázky, zavolejte nám! Zeptejte se na vše, co byste rádi věděli. Na bezplatné telefonní lince 800 222 800 vám rádi vysvětlíme vše co vás zajímá. Bezplatná linka je v provozu každý pracovní den od 8:00 do 16:00 hod. Naši operátoři jsou připraveni odpovědět na všechny vaše dotazy.
Poradíme vám s výběrem vhodných mincí a slitků. Doporučíme vám vhodný reprezentativní dar pro vaše blízké, nebo obchodní partnery. Informujeme vás o aktuální ceně investičního zlata. Dozvíte se podrobnosti o vaší objednávce. Rádi odpovíme na vaše dotazy. Naši specialisté mají 21 let zkušeností s prodejem investičního zlata. Obraťte se na nás s důvěrou. Těšíme se na vaše zavolání.
POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry. 
 

Karlův most

Karlův most
Jedná se o nejstarší pražský most, který je zároveň jedním z nejkrásnějších na světě. Původně se jmenoval Pražský či Kamenný most a teprve až od roku 1870 byl nazván Karlův most. Na jeho místě stál původně most románský, zvaný podle manželky krále Vladislava I. (1140 - 1172) Juditin. Postaven byl v letech 1158 - 1171, v roce 1272 jej vážně poškodila povodeň a jeho zbytky pak nevydržely 3. února roku 1342 nápor ledu, dřeva a jiného materiálu, přineseného opět povodní. Zničení mostu bylo ve své době považováno za národní pohromu.

Po této katastrofě byl dlouhou dobu provizorně užíván pouze most dřevěný a až 9. července 1357 v 5 hodin 31 minut položil král Karel IV. (1346 - 1378) základní kámen nového mostu. Datum, i s přesným určením času, bylo vybráno s ohledem na konjunkci Slunce se Saturnem, což byl podle astrologů pro takový počin nejvhodnější a nejšťastnější okamžik roku. Stavbou byl pověřen mladý švábský stavitel Petr Parléř a jeho huť, která most dokončila začátkem 15. století. Délka Karlova mostu je 520 m a šířka 10 m, spočívá na 16 pilířích, postaven je z pískovcových kvádrů a sevřen do vstupních bran s věžemi, z nichž Staroměstská mostecká věž je rovněž dílem Parléřovy huti, zatímco Malostranské mostecké věže pocházejí každá z jiného období.

Na zábradlí Karlova mostu stojí třicet soch a sousoší světců, instalovaných sem v letech 1683-1714, a která jsou díly významných barokních umělců (M. B. Braun, otec a synové Brokoffové aj.). Sochy, zničené během povodní, jejichž ničivému působení byl most během staletí vystaven mnohokrát (mj. v roce 1784, 1890), nahradila díla soudobých sochařů. Od roku 1965 jsou původní plastiky, k jejichž zhotovení byl použit český pískovec, postupně nahrazovány kopiemi a originály ukládány v lapidáriu Národního muzea a Národní galerie.

Karlův most byl až do 20. století především důležitou komunikací, po níž se pohybovali lidé a zboží z jednoho břehu řeky na druhý. Tomu vycházela vstříc řada opatření upravujících pohyb po jeho ploše. Z roku 1707 pochází nařízení pro pravostranný pohyb a v roce 1723 most osvítilo olejové osvětlení, nahrazené v roce 1866 plynovým. Jeho kandelábry byly upraveny pro svícení elektrickou energií a jsou v provozu dodnes. Různé zásahy do povrchu (asfaltový koberec, chodníky) byly završeny položením dlažby v 70. letech 20. století.

Konec Karlova mostu stojí nad "Ostrovem milenců", jak se také nazývá Kampa, kam je možno přímo z mostu sejít po schodišti umístěném na levé straně. To bylo postaveno v roce 1844 Josefem Krannerem v novogotickém slohu. Malostranská strana mostu je zakončena Malostranskými mosteckými věžemi, jejichž bránou se vstupuje na Malou Stranu, založenou roku 1257 Přemyslem Otakarem II. (1253 - 1278) jako Nové Město pražské vypuzením původních obyvatel, na jejichž místo byli uvedeni němečtí kolonisté. Když se roku 1348 Karlem IV.založené pražské město začalo nazývat Novým Městem pražským, Malá Strana přijala název Menší Město pražské.

Karlův most byl vždy místem, k němuž se upírala fantazie umělců všeho druhu a také lidová slovesnost mu věnovala mnoho místa ve svých pověstech a zkazkách. Jedna např. vypráví o vodníkovi bydlícím pod čtvrtým mostním obloukem. Žil zde prý dávno před založením Karlova mostu a ve svém sídle pod pilířem obhospodařoval a těšil se z velkého bohatství z nasbíraných dušiček. 

Jak ale léta ubíhala a vodník stárnul, začalo mu být v samotě pod vodní hladinou smutno a tak se jednoho dne rozhodl vodnické živnosti zanechat a zřídil si na břehu Kampy půjčovnu loděk. Jiná pověst se váže ke stavbě mostu. Aby byl most pevný a odolný, nechal stavitel přimíchat do malty vápno s vínem a vejci. V Praze však tolik vajec nebylo a tak král Karel nařídil, aby se vejce svážela ze všech českých měst. Velvarští obyvatelé poslali však místo vajec sirových vejce vařená natvrdo, aby se po cestě nerozbila a občané Unhoště poslali zase spolu s vejci i tvaroh a syrečky. A tak je Karlův most opravdu důkladně postavený, neboť v jeho základech je víno z pražských vinic, tvaroh a syrečky z Unhoště a vejce z celých Čech. Nejslavnější pověstí je však ta o zázračném meči. Někde ve zdivu je zazděn Bruncvíkův zázračný meč, nikdo však neví kde. Ale až jednou bude české zemi nejhůř, vyjede prý svatý Václav v čele blanických rytířů své zemi na pomoc a tehdy na Karlově mostě jeho kůň klopýtne o kámen, ten se vyvrátí a pod ním se objeví slavný Bruncvíkův meč. Svatý Václav jej vytasí a zvolá: "Všem nepřátelům země České hlavy dolů!". A od té doby bude v Čechách klid a mír už navždy. 

Prameny :
pragensia.tiscali.cz
www.karluvmost.cz

 


DPH 21% v ceně

Prodej zboží s místem dodání mimo Českou republiku podléhá dle § 110 zvláštnímu režimu jednoho správního místa a daň z přidané hodnoty podléhá legislativě příslušného státu.

KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM33 nákupem získáte +4,00 ZM


HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
5

Hodnotilo 6 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!


SDÍLEJTE S PŘÁTELI
ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

zlato stříbro
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU

Albrecht Velikán z Valdštejna

Geniální vojevůdce Albrecht z Valdštejna proslul jako finanční magnát i jako zrádce. Protože těžil z české porážky na Bílé hoře, nikdy se z něho nemohl stát národní hrdina.

Přitom žádný Čech nerozhodoval o dějinách Evropy své doby tolik jako obávaný vévoda frýdlandský. Jeho zavraždění nakonec představovalo pro české země stejnou pohromou jako pár let předtím Bílá hora.

Navzdory závisti! – tak znělo rodové heslo Albrechta z Valdštejna, když začal na Frýdlandsku budovat své impérium. Bylo velmi výstižné. Valdštejn se stal nejmocnějším mužem své doby, přestože vzešel ze skromných poměrů zchudlé šlechty. Na vrchol se vypracoval díky svému odhodlání, rázné, až kruté povaze a zatvrzelosti, ale také díky výhodným sňatkům a spekulacím s pobělohorskými konfiskacemi. Na Frýdlandsku vybudoval jakýsi vlastní bohatý stát ve státě, kterému se přezdívalo terra felix – šťastná země – protože v krutých časech třicetileté války bylo Albrechtovo vévodství jediným koutem říše, které válka nepustošila. O to se místní pán dokázal díky své obávané armádě postarat. Jeho ambice neznaly mezí. V Praze si nechal vystavět velkolepý palác, který mohl konkurovat Pražskému hradu (dnes ve Valdštejnském paláci sídlí senát), do svého sídelního města Jičína zval italské architekty a hodlal tady založit univerzitu. K tomu vlastnil dvě mincovny, razil vlastní mince a ke konci života nejspíš pomýšlel i na získání královského titulu. Právě vysoké cíle ho ale nakonec stály život. I na největšího mocipána třicetileté války totiž došlo a neskončily tím jen šťastné časy jeho frýdlandských poddaných. Valdštejnův pád zásadně ovlivnil další běh českých dějin. Muž, do kterého pobělohorská emigrace vkládala všechny své naděje, protože mohl jako jediný sesadit Habsburky z českého trůnu, byl najednou z cesty, jeho majetek si rozebrala zahraniční šlechta a pozice Habsburků v čele českého království se od této chvíle stala už naprosto neotřesitelnou.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013



Medaile roku 2012 Prodloužení nominací

V minulém čísle jsme vyhlásili další ročník soutěže Medaile roku. Změnili jsme pravidla. Své mince a medaile už nenominují sami výrobci, nýbrž vy – čtenáři. Sešla se nám spousta návrhů, z nichž některé zde publikujeme.



Mezi kandidáty na titul Medaile roku 2012 jsou například Královská pečeť v patině Pražské mincovy, medaile k výročí Dany a Emila Zátopkových (Česká Mincovna), nebo medaile TGM od Národní pokladnice a další skvosty.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...