+420 575 755 555
ZLATE-MINCE.CZ
TSCHECHISCHE MÜNZE LEXIKON
Anmelden | Warenkorb | Registrierung
CZK · Kč   |   EUR · €   |   USD · $
UNSER ANGEBOT:
 
Tschechische Namen
Tschechische Medaillen
Tschechische Gold
Tschechische Silber
Tschechische Kreis
Tschechische unveröffent

Tschechoslowakischen M.
Tschechoslowakischen Gold
Tschechoslowakische Silber

Slowakisch Namen
Slowakisch Medaillen
Slowakisch Gold
slowakische Silber
Slowakisch Kreis

Welt Münzen ...
Welt Banknoten ...

Produktkatalog

Hobbys
Sammlerliteratur
HEUTE VERLAUF:
Karel Zeman

Karel Zeman

(7. 12. 1949)

Dílo předního českého výtvarníka Karla Zemana je obdivuhodné nejen svým rozsahem. Ať už se jedná o poštovní známky, rytiny nebo knižní ilustrace, jeho práce vždy poutají dokonalým řemeslným zpracováním, v němž se snoubí krása s duchaplností. Tyto atributy platí i pro Zemanovu tvorbu medailérskou. A právě nízký reliéf představuje ve svém omezení dimenzi, která výborným způsobem umožňuje vyniknout jeho smyslu pro detail, kompozici a zároveň i děj. Brněnský rodák je milovníkem historie, zejména období napoleonských válek. Zájem, který se táhne už od dětství, ho přivedl do řad klubu vojenské historie, s nímž se zúčastňuje rekonstrukcí bitev po celé Evropě. O numizmatiku se zajímá od dětství, mince nejen sbíral, ale také si vlastní nápady odléval z cínu. V osmnácti letech vytvořil medaili s císařem Napoleonem Bonapartem, kterou mu mincovna v Kremnici o dva roky později skutečně vyrazila.

Karel Zeman vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, poté nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy. Umělec žije a tvoří v Praze.

INTERVIEW

Je vám bližší grafika nebo medaile?

Pro mě je příjemné, když můžu oba obory střídat. Člověk potom neupadá do nějakého stereotypu. Medaile i poštovní známky jsou vlastně miniatury a mědirytiny jsou také většinou malého formátu, takže v konečném důsledku je to podobné. Pro mě je nejpodstatnější téma, aby bylo zajímavé. Protože jsem se zabýval historií, jsou pro mě historická témata velmi příjemná a baví mě, když pak studuji dobové reálie, aby námět odpovídal skutečnosti.

Z mnoha vašich grafik vyzařuje jakási polarita, která jim udává dynamiku. Často je přímo zobrazen určitý děj. Podobně je tomu i u medailí, což není zase tak obvyklé.

Je to tím, že na rozdíl od jiných medailérů jsem ilustrátor, takže náměty, většinou na reverzech, často zpracovávám jako takové ilustrace. Jsem samozřejmě ovlivněný svou profesí a těším mě to a docela rád tím navazuju třeba na renesanční jáchymovské medaile. Oni tenkrát vlastně převáděli motivy pro biblické ražby z grafik a já to dnes dělám podobně.

Dynamika rozhodně nechybí ani jedné z vašich posledních prací, medailonu Borodino, který letos vydala Pražská mincovna. Podle jakého podkladu jste vytvořil portrét maršála Kutuzova na rubu?

Opatřil jsem si více portrétů, protože vždy je lepší, když je možné vycházet z mnoha podkladů. Kutuzova jsem vytvořil jako jednookého starce, který to oko ztratil v tureckých válkách. Na krku má miniaturku cara Alexandra posázenou brilianty, protože on byl vynikající vojevůdce, ale zároveň i zdatný dvořan.

Motiv z dob napoleonských válek je ve vaší tvorbě poměrně častý. Objevil se i na poštovní známce z roku 2005 a upomíná na bitvu u Slavkova. Tato známka vyšla také ve Francii.

Ke dvoustému výročí bitvy jsem dělal různé medaile a měl jsem to štěstí, že došlo i na poštovní známku, která vyšla v české a francouzské verzi. Když jsem pak od přátel z Paříže dostal dopis, na kterém byla tato známka přilepená, byl to příjemný pocit.Přehled dostupných ražeb nesoucích rukopis Karla Zemana

Bitva u Borodina - 200. výročí Au proof... 25 950,00 Kč
Kaufen +
Bitva u Borodina - 200. výročí Au b.k.... 25 950,00 Kč
Kaufen +
Bitva u Borodina - 200. výročí Ag proof... 2 290,00 Kč
Kaufen +
Bitva u Borodina - 200. výročí Ag b.k.... 2 290,00 Kč
Kaufen +
Bitva národů u Lipska - 200. výročí Au proof... 25 950,00 Kč
Kaufen +
Bitva národů u Lipska - 200. výročí Au b.k.... 25 950,00 Kč
Kaufen +
Bitva národů u Lipska - 200. výročí Ag proof... 1 990,00 Kč
Kaufen +
Bitva národů u Lipska - 200. výročí Ag patina... 1 990,00 Kč
Kaufen +

 
 

 Aus unserem Angebot:
Kód:CRM3107
6 450,00 Kč
Kód:KZZS14
2 315,00 Kč
Kód:CRM2510
1 299,00 Kč
Kód:CRM172
6 250,00 Kč


UPOZORNĚNÍ: Z důvodu dovolenkového období a nižšího počtu aukčních položek budou další aukce pořádány až v druhé polovině září 2018. Děkujeme za pochopení.
INFORMACE

Úvodní stránka
Investiční zlato
Sběratelské mince
Sběratelské potřeby
Dárky z drahých kovů
Umění medaile
Kamenné prodejny
Pro média

O NAKUPOVÁNÍ

Prodejní řád
O naší společnosti
Další informace
Právní doložka
PROVOZOVATEL

Zlaté Mince - Numismatika
budova Komerční banky
Mostecká 364
755 01  Vsetín
IČ:    73241229
DIČ: CZ7355285894 
KONTAKT

Navštivte nás
Napište nám

Oznámit chybu na stránce
www.Zlate-Mince.cz - Anlagegold . Goldmünzen. Goldbarren. Silbermünzen. Medaille Mint Prag, Tschechische Mint und Kremnica Mint, Münzen ČNB und NBS.
©2003-2017 Zlaté mince - Numismatika