UPOZORNĚNÍ: 6. 1. nefixujeme cenu zlata (státní svátek v Rakousku). Pražská prodejna do 11.1. uzavřena – kontaktujte nás na centrále 800 222 800.
E-shop

České drahokamy

,,Někdo by mohl považovat za velký hřích, kdybych mezi dary české země opomenul mlčením vzácné kameny, drahokamy a perly. Tímto věnem obdařila příroda českou zemi v takové štědrosti, že ji lze přirovnat k bohaté matce, která shání, ba přímo hromadí pro svou dceru na vdávání skutečné poklady, všechno to, co je milé ženskému světu." B. Balbín, 1679 - Rozmanitosti z historie Království Českého

,,V české zemi, můžeme sbírat červené, rudé, purpurové, bílé a pestře zbarvené překrásné jaspisy, vytvořené podivuhodným uměním přírody, a to ve značném množství, takže z nich lze vytvářet i velké sochy." Anselmus Boetius de Boodt, komorník Rudolfa II.

Císaře Rudolfa II. je možno nazývat českým Šalomounem. Za jeho vlády byl nadbytek i hojnost všeho. Jméno Šalomoun mu přísluší také proto, že ve zlatě, stříbře a drahých kamenech s ním lze stěží porovnat jiného vladaře kromě Otakara, kterého pro množství zlata nazývali zlatým králem.

Podkrkonošská naleziště  také hojně navštěvovali hledači drahých kamenů a obchodníci z Benátek. Svědčí o tom mimo jiné jedna z map zdobící dóžecí palác, na níž jsou přesně zobrazeny Čechy s mnoha místopisnými jmény v dokonalé češtině. Z roku 1456 také pochází zpráva jednoho z nich o cestě do pro něj exotické země ve středu Evropy. Jejím hlavním cílem bylo Podkrkonoší a Jizerské hory.

Prokazatelně začal drahé kameny z proslulé  lokality Kozákov využívat především Karel IV. Svědčí o tom i výzdoba kaple svatého Kříže na Karlštejně, kde je mezi kameny z krušnohorských nalezišť i několik kozákovských achátů. Kronikář Václav Hájek z Libočan tvrdí, že vladař přijel místa výskytu na Kozákově osobně prozkoumat roku 1357 a zdržel se několik dní.


VÍTE, ŽE

Z okolí České Kamenice je řada pověstí o trpaslících, kteří pracují v nitru země, dobývající drahokamy. Tyto pověsti vznikly prý v době, kdy v celých severních Čechách hledali Vlachové polodrahokamy. Surové šperky vybrušovali a jejich prostřednictvím se české kameny v plné své kráse dostaly do celého světa.

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...