UPOZORNĚNÍ: 6. 1. nefixujeme cenu zlata (státní svátek v Rakousku). Pražská prodejna do 11.1. uzavřena – kontaktujte nás na centrále 800 222 800.
E-shop

150. výročí narození Gustava Mahlera

Numismatika |   Numismatika |

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč 
Autor Miroslava Česlová, MgA. Josef Oplištil

- Další informace k této minci naleznete zde

Dne 9. června 2010 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu, jejímž tématem bude 150. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, Gustava Mahlera. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,35 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně dvousetkoruny je na notovém papíře ztvárněn přepis části „Adagietto“ z Mahlerovy 5. symfonie. Pod notovým papírem je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ a značka České mincovny. Při levém okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Autorkou lícní strany mince je slečna Miroslava Česlová. Její iniciály tvořené písmeny „ČM“ umístěnými nad sebou, jsou ztvárněny při pravém spodním okraji notového papíru. Na rubové straně dvousetkoruny se nachází portrét Gustava Mahlera. Na okraji límečku portrétu je podpis hudebního skladatele, který tvoří text „GUSTAV MAHLER“. Letopočty výročí „1860 – 2010“ jsou umístěny přes límeček. Při spodním okraji dvousetkoruny pod letopočtem „1860“ jsou umístěny iniciály autora rubové strany dvousetkoruny, MgA. Josefa Oplištila, které jsou tvořeny spojenými písmeny „OJ“.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu světle růžové barvy barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Gustav Mahler

Gustav MahlerGustav Mahler (7.července 1860, Kaliště - 18.května 1911, Vídeň) byl hudební skladatel, narozený v židovské, německy hovořící rodině na Vysočině v obci na česko-moravském pomezí v tehdejším Rakouském císařství. Byl rovněž vynikajícím dirigentem. Mahler je společně se svým učitelem Antonem Brucknerem považován za největšího rakouského symfonika. Do jisté míry lze Mahlera považovat též za českého skladatele, jak vzhledem k místu narození, tak pro jeho inspiraci českou lidovou hudbou. Je tak někdy charakterizován i v odborné cizojazyčné literatuře s výjimkou německé.

Jakkoli byl Mahler slavným dirigentem, nezažil jako skladatel během svého života výraznější úspěch. Pro jeho tvorbu je příznačná zjitřelá senzitivita a vntiřní střet protikladů, reprezentující nepochybně autorův autobiografcký model. Kompoziční styl vychází z pozdního romantismu a pocitově osciluje mezi ironií a melancholií. Mahlerova hudba je plná filosofických úvah, pesimismu, někdy až určitého bolestínství. Složil deset symfonií, které jsou pilíři jeho díla a celou řadu skladeb písňové formy, jak v obsazení ryze vokálním, tak v kombinaci se sólovými nástroji, především však s doprovodem orchestru. Mahlerovo dílo charakterizuje monumentalita, spolu s výrazně prominujícím (výše popsaným) citovým laděním. V několika symfoniích používá sólového zpěvu i sborů a neváhal rozšířit symfonickou hudební formu nejen co do počtu nástrojů, ale i co do rozsahu vlastní skladby (užívá až šest vět). Charakteristická je též inspirace lidovou hudbou a na tehdejší dobu nová instrumentace, kdy nástroje v orchestru sdružuje v nové, netradiční kombinace.

Pramen textu: Wikipedia

Soutěž ČNB na výtvarný návrh mince Gustav ahler:

Česká národní banka vyhlásila v lednu 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné mince ke 150. výročí narození hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Uzávěrka soutěže se byla dne 3. dubna 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo. Do soutěže bylo předloženo 57 návrhů, které byly dílem 36 výtvarníků. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 14. dubna 2009 v České národní bance za přítomnosti zástupkyně Společnosti Gustava Mahlera Mgr. Jany Černé. V prvním kole bylo vyřazeno 41 návrhů, a to zejména pro nepříliš zdařilý portrét Gustava Mahlera, výtvarné nedostatky v kompozici, řešení písma popř. nedostatky v modelaci. Ve druhém kole bylo oceněno deset návrhů, které byly výtvarně zdařilejší a lépe vystihovaly podobu Gustava Mahlera. Do třetího kola postoupilo šest návrhů, které se vyznačovaly kvalitními portréty, byly na umělecky nejvyšší úrovni a nejlépe vystihovaly zadané téma. Komise rozhodla o udělení dvou prvních cen, a to návrhům slečny Miroslavy Česlové za výstižný a poněkud nezvykle pojatý pootočený profilový portrét Gustava Mahlera doplněný velmi dobře komponovanou lícovou stranou obsahující Mahlerův autentický notový zápis a MgA. Josefu Oplištilovi za vynikající portrét. Zároveň komise doporučila zkombinovat lícovou stranu návrhu slečny Česlové a rubovou stranu návrhu MgA. Oplištila a v této podobě doporučit minci k realizaci. Třetí cenu získal návrh pana Vojtěcha Dostála, DiS. za zdařilý portrét Gustava Mahlera, reliéfně bezchybné provedení a velmi hezky řešenou kompozici portrétní strany. Návrhy pana Martina Daška, pana Jakuba Oravy a druhý návrh MgA. Josefa Oplištila získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu. Bankovní rada na svém zasedání dne 30. dubna 2009 souhlasila s rozhodnutím komise a schválila realizaci mince podle lícní strany návrhu slečny Miroslavy Česlové a rubové strany návrhu MgA. Josefa Oplištila.

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...